Płyty Blu-ray

Partnerzy: Nieruchomości -

Podążając za ciągłym rozwojem technologii, wciąż wzrasta zapotrzebowanie na urządzenia do zapisywania i odtwarzania materiałów w technice HD. Rozwiązaniem tego problemu jest płyta Blu-ray. Dzięki niej można zapisywać materiały w wysokiej jakości (MPEG-2TS) i transferować dane na poziomie 36 MB/s.

płyta blu-ray

Płyta Blu-ray posiada dużą pojemność, dzięki czemu może ona stawać się nośnikiem dużej ilości danych, w tym także materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości (HD). Na pojedynczej, jednowarstwowej płycie mieści się aż 25 GB danych (a na dwuwarstwowej- nawet 50 GB). Na tego rodzaju nośnikach można zapisać ponad dwugodzinne obrazy HD, 13 godzin filmów w formacie SD oraz gry niemieszczące się na mniej pojemnych płytach DVD. Ponadto płyty Blu-ray cechują się dużą przepływnością, co umożliwia odczytanie dużej ilości danych w krótkim czasie (do 54 MB/s). Istnieją 3 wersje płyt Blu-ray: BD-R (Recordable), BD-ROM (Read Only Memory) i BD-RE (REwritable).

Zasada działania tego typu nośników opiera się na wykorzystaniu precyzyjnego, niebieskiego lasera (światło fioletowe o długości fal- 405 nm) do odczytu bądź zapisu danych. Dzięki temu laserowi można zapisywać ścieżki na bardzo małej powierzchni i z dużo większą gęstością. W wyglądzie i powierzchni płyty Blu-ray przypominają płyty CD i DVD, lecz można na nich zapisać dużo więcej danych. Charakterystyczne dla tego typu nośników jest możliwość jednoczesnego zapisu i odczytu danych (w tym samym momencie można nagrywać np. jakiś film HD i oglądać już wcześniej nagrany drugi obraz HD).

Dysk Blu-ray złożony jest z dwóch warstw: jednej o grubości 1,1 mm i drugiej, zapisywalnej- o grubości 0,1 mm. Posiada on również wgłębienie wynoszące minimalnie 0,15 µm, przerwę między ścieżkami (0,32 µm), wymagającą mocnej warstwy ochronnej dla ścieżki zapisu oraz średnicę plamki lasera do 0,48 µm.

Historia płyt Blu-ray sięga 1992 roku, kiedy to Shuji Nakamura skonstruował pierwszą na świecie wydajną diodę niebieską. Cztery lata potem stworzył pierwszy niebieski laser. Na początku XXI wieku zaczęto w Japonii masową produkcję laserów niebieskich o mocy 60 Mw. Wystarczają one do gęstego zapisu informacji, możliwego do wykonania na płytach typu Blu-ray BD-R i BD-RE.

Płyty Blu-ray (Blu-ray Disc- BD) stanowią format następnej generacji dysków optycznych, opracowanej przez firmy (TDK, LG, Dell, Sony, Sharp, Panasonic, Philips, Pioneer, Mitsubishi, Thomson, HP, JVC, Hitachi, Samsung) zrzeszone pod nazwą Blu-ray Disc Association (BDA). W 2008 roku nośniki Blu-ray wyparły ostatecznie konkurujące z nimi HD DVD należące do koncernu Toshiba.

W 2010 roku na rynku pojawiły się dwa nowe standardy płyt Blu-ray- trójwarstwowe o pojemności 100 GB i czterowarstwowe posiadające pojemność równą 128 GB. Nazwano je BDXL. Należy pamiętać o tym, iż nie są one kompatybilne z urządzeniami starszej generacji. Służą przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych. Opatentowano także prototypy nośników o jeszcze większych pojemnościach- czterowarstwowe (100 GB), ośmiowarstwowe (200 GB), szesnastowarstwowe (400 GB).

Przewiduje się, iż płyty Blu-ray wyprą w ciągu kolejnych kilku lat obecne jeszcze dziś podobne nośniki danych. Ma się to wiązać przede wszystkim z rozpowszechnianiem się telewizji cyfrowej.