Płyty CD

Partnerzy: Nieruchomości -

Płyty CD (Compact Disc) pierwotnie miały być zamiennikami winylowych płyt muzycznych. Dziś stanowią uniwersalny nośnik dowolnych danych komputerowych.

płyta cd

Płyta CD to krążek o średnicy 120 mm zbudowany z poliwęglanu. W środku tego nośnika znajduje się otwór o średnicy 15 mm. Każda płyta pokryta jest cienką warstwą aluminium, złota lub srebra, a także ochronną warstwą lakieru. Dane zapisuje się oraz odczytuje od środka płytki do jej zewnętrznej linii. Uzyskuje się to za pomocą podczerwonego lasera wykorzystującego fale zielonego światła o długości 780 nm. Na płytce powstaje wówczas bardzo dużo mikroskopijnych, odciśniętych oraz ułożonych do zewnątrz w kształcie spirali wgłębień. To one tworzą cyfrowy kod sygnału audio oraz są nośnikiem informacji dla lasera w odtwarzaczu. Porysowaną od strony czynnej płytkę można jeszcze wykorzystać i naprawić, lecz zadrapania etykiety kwalifikują dany nośnik już tylko do wyrzucenia. Trwałość płyt CD ocenia się zazwyczaj na zaledwie kilka lat. Najtrwalsze i zarazem najdroższe są płyty o złotym podłożu.

Na standardowej płycie CD mieści się 74-minutowy zapis, równy 650 MB danych. Dziś jest to już niewystarczający rozmiar, odpowiadający ułamkowi procenta pojemności przeciętnego komputera. Można także nabyć nośniki CD o rozmiarze równym: 700 MB (80 min. zapisu), 800 MB (90 min.) i 870 MB (99 min.) czy nawet 1,4 GB. Należy jednak pamiętać o tym, że płyty o pojemności większej niż 700 MB sprawiają wiele problemów przy odczycie, szczególnie w starszych odtwarzaczach.

Istnieją następujące rodzaje płyt CD: CD-R (do jednokrotnego zapisu) i CD-RW (wielokrotnie zapisywalne- do 1000 razy). Dostępne są również płyty CD o średnicy 8 cm oraz jeszcze mniejsze (z mniejszą pojemnością).

Historia płyty CD jako nośnika informacji w postaci cyfrowej zaczęła się już w latach 70. XX w. Wtedy to bowiem firma Philips wpadła na pomysł zapisu danych na okrągłej, odczytywanej optycznie płycie. Także Sony prowadziło podobne badania. Dlatego też w 1979 roku oba przedsiębiorstwa zdecydowały się na podpisanie umowy w celu wymiany informacji oraz kontynuowania rozwoju wspólnego projektu. W 1982 roku zaczęły powstawać pierwsze płyty CD. Rok później w Europie i USA pojawiły się pierwsze odtwarzacze płyt CD. Ludzie zaczęli zapisywać na tych nowych nośnikach danych nie tylko dźwięki, ale także i filmy. Popularność płyt CD to zasługa przede wszystkim tego, iż posiadały one większą pojemność niż ówczesne nośniki klasyczne, czyli dyskietki i dyski twarde. Pierwsze czytniki komputerowe o jednokrotnej szybkości pojawiły się na rynku w 1994 roku. Dziś płyty CD wypierane są przez płyty DVD i Blu-ray, które posiadają zdecydowanie większą pojemność.